You are here:

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy – Kapıkule Kesimi Hızlı Tren Projesi

Projemiz; Çerkezköy-Kapıkule arası 152,906 km çift hat, istasyon yan yolları ve yeniden yapılacak mevcut hatlar için tüm Elektrifikasyon işlerini kapsamaktadır.

Projede toplam 6 adet istasyon bulunmaktadır.

  • Çerkezköy Yolcu İstasyonu
  • Çerkezköy Yük İstasyonu
  • Büyükkarıştıran İstasyonu
  • Lüleburgaz İstasyonu
  • Babaeski İstasyonu
  • Edirne İstasyonu

Proje kapsamında Cer gücü temini için 2 adet yeni trafo merkezlerinin imalatı ve mevcut Edirne Trafo merkezinin yenilenmesi işleri, mevcut hat ile bağlantı noktalarındaki katenerin modifikasyonu dahil tüm hattın katener sisteminin kurulması işleri, güç temini için yardımcı servis trafoları, alçak gerilim panoları, UPS, aydınlatma, klima, ısıtma ve havalandırma sistemleri dahil tüm yardımcı ekipmanların kurulumu  ve SCADA ile bağlantıları, elektromekanik sistemler gerekliliklerine uyumlu olarak tüm sistemin topraklaması, Çerkezköy istasyonundaki tüm Cer trafo merkezi ekipmanlarının SCADA sistemi ile uzaktan kontrolünün sağlanması işleri Ulusal ve Uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Avrupa Birliği-Türkiye Mali İşbirliği çerçevesinde IPA II Döneminde gerçekleştirileceği en büyük altyapı projeleri arasında yer almaktadır.

Projeye tahsis edilen IPA fonu Türkiye’ye IPA II döneminde tahsis edilen toplam fonun yaklaşık  %8’ini, ulaştırma sektörüne tahsis edilen fonun ise yaklaşık %74’ünü oluşturmaktadır.

Türkiye’nin Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanacak Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesinin, bütçe büyüklüğü ve teknik özelliklerinin yanı sıra TEN-T (Trans Avrupa Ulaşım Ağları) koridorlarına uygun olarak AB-Türkiye-Asya demiryolu bağlantısını sağlaması da önem taşımaktadır.

Projenin bütünü,

Halkalı-Ispartakule,

Ispartakule-Çerkezköy

Çerkezköy-Kapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır.

Sözleşmemiz kapsamındaki  kısım olan Projenin 152,906 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası, Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilecektir. Toplam 275 milyon avro AB fonu kullanılacak olup kalan  76 kilometrelik diğer kısımlar ise eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından milli bütçe imkanlarıyla yapılacaktır.

Türkiye’nin AB’ye bağlanmasını sembolize eden Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, Türkiye ve AB için stratejik öneme sahip olmakla birlikte, yapımı hızla devam eden demiryolunun AB-Türkiye-Asya demir yolu bağlantısını sağlaması bakımından da ayrıca önemi bulunmaktadır.