Enerji Dağıtım Merkezleri

Enerji, ısınmadan ışığa her alanda kullandığımız günlük hayatta birçok gerçekleştirdiğimiz işlemin temel yakıtlarıdır. Evimizde ya da günlük hayatımızda kullandığımız bu enerjiler ise üretildiğinde doğrudan kullanıma uygun değildir. Bu nedenle üretilen enerjiler enerji dağıtım merkezleri aracılığı ile uygun hale getirilmekte ve kullanılmaktadır.

Enerji Dağıtım Merkezleri Ne İş Yapar?

Özellikle elektrik ya da doğalgaz enerjileri ilk üretildiği anda doğrudan kullanmak için uygun değildir. Genellikle yüksek değerlere sahip olması nedeniyle mutlaka bir dağıtım merkezine ulaşması ve oradan binalara ya da diğer alanlara iletilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yüksek gerilim günlük olan kullanılan elektronik eşyalara zarar verecektir.

Enerji dağıtım merkezleri, yüksek gerilime sahip üretilmiş enerjiyi ev tipi enerjiye dönüştürerek evlere ya da binalara iletilmesini sağlayan merkezdir. Bu merkezler sayesinde enerjiler hem ölçülebilmekte hem de kullanılacağı alana uygun olarak düzenlenebilmektedir.

Enerji Dağıtım Merkezleri Türleri

Enerjinin dağıtılması için farklı merkezler kullanılmaktadır. Bunun nedeni enerji kullanılan her alanın ihtiyaç duyduğu enerji geriliminin farklı olmasıdır. Bunları özetlemek istersek:

 • Direk tipi trafo merkezleri: Direk tipi trafo merkezleri genellikle büyük alanlara enerji dağıtım işleminin gerçekleştirilmesi gerektiği alanlarda kullanılmaktadır.
 • Açık yer tipi trafo merkezler: Açık havaya yerleştirilen ve enerji dağıtım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır.
 • Bina tipi trafo merkezler: Binalarda günlük olarak kullanılan enerjinin dağıtım işlemi bu trafo tipleri ile gerçekleştirilmektedir.

Enerji Dağıtım Merkezinin Önemi

Enerji dağıtım merkezleri, enerjinin üretilmesi ve kullanılması için en önemli parçalardan biridir. Bunun nedenleri:

 • Üretilen yüksek gerilimli enerjiler doğrudan kullanıma uygun değildir. Enerjilerin önce dağıtım merkezi ile düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde enerjiyi kullanmak mümkün olmayacaktır.
 • Üretilen enerjinin kullanıcılara dağıtımı yine bu merkezler sağlamaktadır. Yani bu merkezler üretici ile tüketiciyi birbirine bağlayan kollardır.
 • Dağıtılan enerjilerin ölçülmesi ve değerlendirilebilmesini sağlamaktadır. Böylece kullanılan enerji hesaplanabilmekte ve buna göre enerji maliyetleri alınabilmektedir. Kaybolan ya da kaçan enerjiler hesaplanabilmektedir.

Enerji Dağıtım Hizmetleri

Firmamız enerji üretimi ve dağıtımı konusunda engin tecrübe ve bilgiye sahip firmalardan biridir. Yüksek standartlara sahip uzman kadromuz ile birlikte 20 yıldır sizlere hizmet vermekteyiz. Enerji dağıtım merkezleri için firmamızla iletişime geçmek ve hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız firmamızda;

 • Elektrik dağıtım şebekeleri projeleri hizmeti sağlanmaktadır. Bu sayede dağıtım merkeziniz için gerekli projelerin en iyi ve uygun şekilde planlanması sağlanmaktadır.
 • Yer altı dağıtım şebekeleri montajı ve planlaması hizmetleri sağlanmaktadır.
 • Havai elektrik dağıtım hatlarının montajlanması ve kullanılması için gerekli tüm teknik destek sağlanmaktadır.
 • Enerji dağıtımınızı gerçekleştirebileceğiniz ihtiyacınız olan trafo merkezlerinin montajı yapılmaktadır.
 • Abone ya da tüketicilerin bağlantıları sağlanarak enerji ihtiyacı giderilmektedir.

Türkiye’de Elektrik Dağıtım

Türkiye’de kullanılan elektrik gerilimi ve dağıtımı özel olarak sağlanmaktadır. Normal günlük olarak kullanılan elektrik gerilimi 15kV ve 33kV’dir. Bu enerjinin üretilmesi ve kullanıcılara dağıtılması işlemi için;

 • Üretilen enerji santrallerde üretildikten sonra 380 ve 154 kV gerilimlerine yükseltilerek enerjinin temel olarak dağıtılması sağlanır.
 • Ardından bu yüksek gerilimli enerjiler ilgili enerji dağıtım merkezleri tarafından kullanılacak alana göre 15kV ya da 33 kV değerlerine düşürülür.
 • Bunun ardından dağıtım merkezleri düşürülmüş enerjiyi kullanıcılara ulaştırır.
 • Geçmişte kimi alanlarda 6,3 kV gerilim kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde 15kV ve 6,3 kV büyük miktarda enerji kayıplarına neden olduğu için kullanımından kaçınılmaktadır.

Enerji Dağıtım Merkezleri Nasıl Yapılır?

Enerji dağıtım merkezleri montajının ve gerekli işlemlerin yapılması için kişinin teknik özellikler hakkında eğitilmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle bu işlemler kişilerin kendilerinin yapamayacağı büyük işlemlerdendir. Enerji dağıtım merkezlerinin yapımında:

 • Doğru enerji dağıtım merkezinin hangisi olduğuna karar verilmelidir. Burada enerjinin nerede ne amaçla kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Karar verme işlemi gerçekleştirildikten sonra montaj işlemi teknik ekip tarafından tüm yönergelere ve standartlara uygun olarak uygulanmaktadır.
 • Bunun ardından fazla gerilimin atılması için mutlaka topraklama işlemi yapılmaktadır. İleride oluşacak riskler böylece ortadan kaldırılacaktır.
 • Dağıtım merkezinin son ayarlarının yapılmasının ardından montaj işlemi tamamlanacak ve merkez kullanıma uygun bir hale gelecektir.

Dağıtım merkezleri ve diğer enerji işlemleri hakkında teknik destek, bilgi ya da danışmanlık almak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm hizmet uzman teknik servis kadromuz ile sağlanacaktır.