Enerji Üretimi ve Senkronizasyonu

Enerji üretimi ve senkronizasyonu, enerji üretimi sırasında enerji tesislerinde kullanılan teknik ürünlerden oluşmaktadır. Bu ürünler, elektrik üretiminde bağlantı, ölçme ve işletme gibi işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır.

 

Enerji Üretiminde Kullanılan Teknik Ürünler

Elektrik üretimi, ana şebeke ile birlikte çalışması gereken teknik ürünler, üç temel hedef doğrultusunda çalışmaktadır. Bu hedefler, enerjinin daha kaliteli ve ucuz olmasının yanı sıra kesintisiz olmasını da sağlamaktır. Özellikle enerjinin kalitesi ve kesinti olmadan hizmet vermesi, tamamen elektrik üretimi sırasında kullanılan teknik ürünlerin dizaynı ve uygunluğu ile ilgilidir. Elektrik üretimi sırasında ana şebeke ile çalışan üretim tesisleri tarafından beslenen bazı ünitelerde elektrik kesintisi meydana gelmesi mümkündür.

 

Elektrik Üretimi ve Senkronizasyonu Dizaynları Ne İşe Yarar?

Elektrik kesintisi gibi durumların en büyük sebebi elektrik üretimi ve senkronizasyonu ile ilgili dizaynların gerekli seviyede yapılmamasıdır. Bu noktada denetimi gerektiren düzenlemeler de bulunmadığı için enerji üretimi sistemlerinin dizaynlarında sorunlar yaşanabilmektedir. Elektrik üretimi sırasında, elektrik üretimini yapan ana şebeke ve diğer alanlarla olan bağlantılar ayrılma, senkronizasyon, kilitleme, koruma, yük atma ve ölçme gibi sistemlerini barındırmalıdır. Bu sistemler bir elektrik üretimi tesisinde bulunduğunda enerji kesintisi ya da enerji kalitesinde oluşabilecek tüm sorunlar ortadan kalkmaktadır.

 

Enerji Üretimi ve Senkronizasyonlarının Önemi

Enerji üretimi senkronizasyon sistemleri, elektriğin doğru ve kaliteli bir şekilde taşınması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Enerji üretim merkezlerinde elektriğin kesintisiz gitmesinde önemli rol oynayan bu teknik ekipmanların olmaması ya da düzgün dizayn edilmemesi halinde büyük sorunlar getirmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi, sistemlerin olmaması halinde elektrik dağıtım sisteminin çökmesine neden olmasıdır. Elektrik üretimi ve senkronizasyonu işlemini yapamayan elemanlar elektrik akımının yanlış paralele girmesine neden olur. Böylelikle, elektrik dağıtım sisteminin çökmesine kadar büyük sorunları ortaya çıkarabilir. Diğer yandan, önemli generatör ve türbin arızaları da sık görülmese de böyle durumlarda karşılaşılabilen bir olaydır. Generatör ve türbin arızaları ise elektrik üretiminin daha uzun süre kesinti yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle senkronizasyonu ya da üretimi sağlayan teknik ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Özellikle elektrik sistemlerinde üretim ve diğer üniteler arasında paralel oluşturması gerekiyorsa, bu teknik ürünlerin olması oldukça yüksek önem arz etmektedir.

 

Elektrik Üretimi ve Senkronizasyonu İçin Paralelden Ayırma Sistemi Nedir?

Elektrik üretim tesislerinde bazı teknik ürünler koruma fonksiyonunu üstlenmektedir. Bu noktada koruma yapan teknik ürünler; düşük ya da yüksek frekans trip fonksiyonu, düşük ya da yüksek voltaj trip fonksiyonu şeklinde görev almaktadır. Ana şebeke ve üretim alanında oluşan voltaj sorunları için belirli limitler şebekeden başka bir alana aktarılmalıdır. Böylelikle oluşabilecek yüksek voltaj durumunda karşılaşılacak sorunların önüne geçirilir. Bu işlemi yapmak için üretilen teknik ürünlerde hem manuel hem de otomatik düğmeler bulunana modeller daha faydalı olacaktır. Elektrik üretimi ve senkronizasyonu açısından da bu işlemin otomatik yapılamadığı durumlarda elle yapılması, elektrik üretiminin daha kaliteli ve kesintisiz olmasını yarar.

 

Elektrik Üretiminde Senkronizasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Elektrik üretimi sırasında ana şebeke ve elektrik üretim tesisleri arasında oluşacak senkronizasyon sorununu gidermek için bazı teknik ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünler, generatörler ve ana şebeke arasında oluşan bağlanma ağının yeterli olmadığı durumlarda işlev görmek üzere işlem yapmaktadırlar. Ana şebeke ile elektrik üretim tesislerinin senkronize gereken durumlarda bulunmaktadır. Bu durumda, elektrik üretimi ve senkronizasyonu için gerekli ürünlerden kullanılarak senkronizasyon sağlanabilir. Senkronizasyon hem otomatik hem de manuel olarak yapılabilmektedir ancak ikisinde de dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunmaktadır.

 

Elektrik Üretimi Sisteminde Koruma Sistemi, Ölçme Sistemi ve Yük Atma Sistemi Nedir?

Elektrik üretimi ve senkronizasyonu sistemleri içerisinde senkronizasyon kadar önemli olan noktalar, koruma sistemi, yük atma sistemi ve ölçme sistemidir. Koruma sistemi, elektrik üretimi sırasında bazı şebekelerde enerji kesilmesi yapılması gerekir. Enerji kesilmesi durumlarında ise enerjinin tekrar ulaşmasında korunması için bazı araçlar kullanılmalıdır. Yük atma sisteminde ana şebeke ve üretim tesislerinde kesintisiz bir enerji sağlamak amacıyla paralel çalıştığı alanlardaki fazla enerjinin atılmasında işlem görmektedir. Son olarak ölçme sistemi, enerji sistemleri arasında oluşacak enerji alışverişi, enerjinin satış fiyatı ile alış fiyatı aralarındaki farkı ele alarak, enerjiyi ölçmektedir.