Güç SCADA Sistemleri

Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin kısaltılması olan güç  SCADA sistemler, merkezi denetleme kontrol ve veri toplama olarak geniş tesislerin kontrol mekanizmasıdır. Ağ bağlantılarıyla taşınabilir cihazlar ( cep telefonu veya bilgisayar) üzerinden veri izlenmesini sağlayacaktır. İzleme sistemleri, alarm sistemler, analiz, veri toplama ve raporlama işlemleri yaparak, grafik arayüz ise yansıtmaktadır.

Güç SCADA Sistemleri Nedir? 

Gaz, su, rüzgar santralleri ve tesis tabanlı olan ( uzay istasyonları, gemiler ve havaalanları) üzerinden kontrol sağlanması için kurulmuştur. Üretim alanında özellikle elektrik üretiminde, rafinaj bölümlerinde kullanılan insan operatörü tarafından kullanılan veri sağlayıcıdır. Kontrol etme ve izleme özellikleri bulunan sistemler, PLC ve RTU  kontrolleri ile verilerin aktarılmasını sağlamaktadır. Terminal birimlerinin programlarla yönetilmesi ve analiz edilmesi için ideal sistemlerdir. Veritaban uygulamalarında kullanılan güç SCADA sistemleri endüstriyel iot uygulamaları ile birlikte kullanılmaktadır. Nokta ve etiket adı verilen veri öğrenme içeren veri tabanlar için ayarlanabilir denetleyici görevi görerek, kontrol odası ile ekipman durum raporları ve sayaç okumaları yapma kapasitesine sahiptir.

Güç SCADA Sistemleri ICS Nedir? 

ICS  endüstriyel kontrol sistemleri olarak üretim alanında kullanılan güç SCADA sistemleri ile bir araya gelmektedir. Uzak terminal birimlerinin denetimlerinin yapılması, veri ve analizlerin sağlanması için saha cihazlarında da kullanılan PLC mantık kontrol cihazı ile denetim sağlanmaktadır. Alt yapı işlemlerinde ve üretim alanında kullanılan SCADA, elektrik üretiminde de kontrollerin sağlanmasında önemli rol oynar.

Elektrik kontrol sistemi SCADA; Elektrik santralleri ve panolarının yönetilmesi, denetlenmesi ve analiz edilmesi için kullanılır. Elektrik üretiminin kontrol altında gerçekleşerek veri taban analizlerinin yapılması ve çıkarılması için saha cihazlarıyla birlikte kullanılabilen geniş çaplı sistemlerdir. Kontrol amaçlı kullanılarak, sistemin takip altında çalışması sağlanır.

SCADA Takip Sistemleri Görevi Nelerdir? 

Hidroelektrik ve nükleer güç üretimlerinde kullanılan güç SCADA sistemleri, kilometrelerce uzaklıkta olan elektrik aktarım hatlarının açılması ve kapanması için kullanılan sistemlerdir. Kimyasal madde ve su boru hatlarındaki pompalama işlemlerinde dahi kullanılan sistemler, yük değişimlerinin dengede kalması ve ibme kazanması için kontrol mekanizmasını mantık eksenli kullanmaktadır. MRPII ve ERP sistemleri için gerekli olan sistem, dengeli ve kontrolü üretim için gerekli olan bütün sistem özelliklerini takibe alarak, analizlerin yapılmasını sağlar. Tüm sistemleri ve işletmeleri kontrol edebilecek yüksek kapasiteyle elektrik üretim santralleri, fabrikalar ve uzay istasyonları da dahil olmak üzere geniş bir alanda kullanım özelliği sunar.

SCADA Denetim Ve Veri Toplama Sistemi Nasıl Çalışır? 

Bilgisayar ve cep telefonu üzerinden çalışmakta olan sistemler, yazılım paketleriyle birlikte kullanım alanına göre alt yapısı hazırlanarak entegre edilmektedir. Elektrik, su ve gaz sistemleri için program ve arayüz aracılığıyla veri toplama işlemlerini bilgisayar ekranına yansıtacaktır. Valferin ve akışların ölçümlerini yaparken, elektrik alanında akım ve voltaj düşüklüklerini analiz edebilecektir.

  • İyi bir gözlemci olarak alt yapı sistemlerinde ve üretim sistemlerinde kullanılabilir.
  • Çeşitli RTU ve PLC araçlarıyla entegre edilebilmektedir.
  • Yazılım paketleri kullanım alanlarında göre farklılık göstermektedir.
  • ERP sistemlerde MRPII sistemlerde veri toplama ve kontrol amaçlı kullanılabilir.
  • Nükleer güç üretiminde, hidroelektrik santrallerinde, elektrik aktarım hatlarında gerekli verimliliği gösterecektir.

SCADA Sistemler Nerelerde Kullanılır? 

SCADA işletme genelinde kullanılabilen, düşük maliyetli sistemler olarak, kontrol ve veri toplama amaçlı kullanılmaktadır. Fabrika süreçlerinde, elektrik üretimi, hammadde üretimi, kimyasal üretim alanlarında, gaz, yağ ve su boru tesislerinde profesyonel bir kontrol mekanizması sunmaktadır. İnsan operatörler tarafından kontrol edilerek kullanılan güç SCADA sistemleri işletme kaynaklı planlama ve üretim amaçlı planlama sistemlerinde kullanım kolaylığı sunacaktır. Alt yapının değerleri üzerinden üretimin sağlanması ve aksamalar olmadan devam etmesi ile sistemin arıza vermeden görevini yerine getirmesinde yardımcı olacaktır sistemlerdir.

Armin Elektrik Güç SCADA Sistemleri Kurulum  

SCADA sistemleri, kurulum amacı geniş bir ağ kapasitesiyle tesislerin veritabanını toplamak, analizlerini ve denetimlerini yapmaktır. Bu sistemler, kilometrelerce uzunluktaki elektrik aktarım hatlarının açma ve kapama işlemlerinin bir program aracılığıyla yapılmasını sağlayacaktır. Profesyonel sistem özellikleri sunan Armin elektrik, hidoelektrik sistemleri ve elektrik üretim tesisleri üzerindeki kontrollerin yapılması, veri ve analiz toplama yetisinin kazandırılması için kaliteli sistemler kurulmasında yardımcı olacak, düşük maliyetle sistemlerin entegrasyonunda sizlere destek olacaktır.