Katener Nedir? Kataner Montajı İşleri

Katener sistemleri, tren hareketlerinde gerekli olan enerjinin taşınması için kullanılan hat sistemine verilen addır. Tren enerjisinin doğru ve kaliteli taşınması için gerekli olan kataner nedir? Katener montajı nasıl yapılır soruları oldukça önemlidir.

 

Kataner Nedir ve Kaça Ayrılmaktadır?

Katener nedir? Katener montajı nasıl olmalıdır konusunda, birçok bilgi bulunmaktadır. Ancak katener montajından önce nasıl ve ne amaçla kullanıldığını daha iyi anlamak gerekmektedir. Katener sistemi genellikle tren ya da tramvay gibi raylı ve elektrikli sistemlerde elektriğin trafo merkezinden alınarak, tren ve tramvayın düzgün bir şekilde hareket etmesini sağlar. Tren taşınan elektrik enerjisini pantograf aracılığı ile katenerden alarak çalışır.  Akım, treni çalıştırdıktan sonra raylar ve geri dönüş kabloları ile devinim sağlar. Farklı akımlarda enerji beslemesi yapabilen Kataner, kullanım alanına göre çözümler sunmaktadır.

Kataner temelde iki farklı şekilde kullanıma sahiptir. Bu nedenle de iki sisteme ayrılmaktadır. Bu sistemlerde ilki Konvensiyonel katener sistemi diğer adıyla havai hat sistemidir. İkincisi ise Rijit Kataner sistemi olarak geçmektedir. Bu sistemler, kullanılan akım ve raylı sistemlerin yapısı gibi çeşitlerle değişiklik göstermektedir.

 

Katener Sistemleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Katener nedir? katener montajı ya da sistemlerinin kullanım şekilleri ve enerji akımlarına göre iki farklı şekilde sınıflandırdığı belirtilmiştir. Bunlar kısaca konvensiyonel katener sistemi (havai hat) ve rijit katener sistemi şeklindedir. Konvensiyonel katener sistemi de kendi içersinde de ikiye ayrılmaktadır. Havai hat katener sistemi tipleri ayrımı, otomatik gergili katener sistemi ve sabit gergili katener sistemi şeklindedir. Otomatik gergili katener sistemi, daha çok hafif raylı sistemlerde, metro gibi raylı sistem araçlarında kullanılmaktadır. Otomatik gergili katener sistemi ile en fazla saatte 100 kilometreye kadar hız yapılmaktadır. Sabit gergili katener sisteminde ise daha çok düşük hızlı olan tramvay gibi raylı sistem araçlarında kullanılmaktadır. Dolayısıyla da işletme hızı oldukça düşüş seviyelerdedir. En fazla ulaşabildiği işletme hızı ise saatte 40 kilometre şeklindedir.

Rijit katener sisteminin işlevi ve kullanım değerleri ele alındığında rijit katener sisteminin daha çok bir alternatif olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Konvensiyonel katener sistemi ve 3. Ray sistemi yerine kullanılabilen bu sistem yüksek iletkenliğe sahiptir.

 

Konvensiyonel Katener Sistemlerinde Kullanılan Parçalar

Katener nedir? katener montajı için ne yapılmaktadır soruları katener sistemlerinde kullanılan parçalara göre değişiklik gösteremektedir. Katener sistemlerinde önemli bir yere sahip olan konvensiyonel katener sistemi içerisinde kullanılan parçalar da bu sisteme ve ihtiyaçlarına göre ayarlanmaktadır. Bu noktada kullanılan parçalar, akımı taşımaya yararlı taşıyıcı tel, kontak teli, atlama kabloları diğer bir adı ile campır ya da dropır, akımın iletilmesini sağlayan iletken gergi düzenekleri, izalatör, direk, bağlantı parçaları, hoban ve son olarak da konsol kullanılmaktadır.

 

Rijit Katener Sistemlerinde Kullanılan Parçalar

Rijit katener sisteminde ise durum kullanılan malzemeler çok daha kolay yapıdadır. Konvensiyonel katener sistemi ile aynı hatta kullanılma imkanı sunan rijit katener sistemleri aluminyum kompozit profil ve kontak teli ile oluşturulmuştur. Bu sistemler sayesinden izolasyon daha kolay hale gelmektedir. Dolayısıyla daha küçük tüneller yapılabilir hale gelmekte ve metro gibi raylı sistem araçlarında kullanılabilmektedir. Bu nedenle oldukça kullanışlı bir katener sistemi olarak geçmektedir. Dolayısıyla katener nedir? katener montajı nasıl yapılır diye merak edenler öncelikle katener çeşidini seçmelidir.

 

Katener Sistemlerinde Önemli Noktalar

Katener sistemleri, raylı taşıma araçlarının doğru ve güvenilir hizmet vermesi için oldukça önemlidir. Hangi raylı taşıma aracı için hangi katener sistemi kullanılacağı, taşıma hızı açısından da oldukça önemlidir. Akım kabloları ve iletkenlerle enerjinin aktarılması ve geri dönüşüm sağlaması açısından işlem görmektedir. Dolayısıyla katener nedir? katener montajı gibi önemli noktalar, katener sisteminin anlaşılması açısından önemlidir.

 

 

Katener Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Standart katener sistemleri, kamu güvenliğini ve raylı taşıma araçlarında güvenli taşıma sağlamak için ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biridir. Bu noktada rijit katener sistemi konvensiyonel katener sistemine göre çok daha az malzemeye gerek duyulduğu için daha avantajlıdır. Hem kolay montaj olması hem de daha az malzeme ile daha az maliyetli olması ile oldukça tercih edilen katener sistemlerinden biridir. Bu nedenle de katener nedir? katener montajı nedir? gibi soruların açıklamasında da oldukça dikkat çekmektedir.