Modüler Hücre Sistemleri

Orta gerilim enerji dağılım sistemlerinde kullanılmakta olan modüler hücre sistemleri, 36 kV. 24 kV ve 12 k. orta gerilimler için gerilim dağıtım sistemleridir. Beton ve saç kullanılarak tasarlanmış olan sistemler metal bölmelerden ( PM) ve LSC2B servis süreklilik kaybıyla AFL ark sınıflandırma kapasitesine sahip, toprak ayrıcı, yük ayırıcı ve akım ölçü trafosu ile gerilim ölçü trafosu koruma özellikleri sunar.

Modüler Hücre Sistemleri Nedir?

Tesislerde ve fonksiyon ayarlarında uzmanlar tarafından kurulması gereken modüler hücre, üzerinde 17 ile 30 faktörden oluşan türlerle gerilim dağılım sistemleri için ideal yapılardır. SF6 gazlı yük ayırıcı ile vakumlu kesici emniyet sağlarken, taşıma ve depolama alanında kolaylık sağlayacak güvenli kullanım alanı oluşturmaktadır. Elektrik sistemleriyle doğrudan bağlantılı olan modüler hücre sistemleri, arıza kaydı tutar, gerilim ve akım frekans izlerini takip eder. Basınç boşaltma sistemine sahip SF6 gazlı yük ayırıcı, güvenli kullanım için üst seviyede bir olanak sağlamaktadır.

Hücre sistemleri, metal bölümlendirme yapısı ile güvenliği sağlarken, ayrıcı, kesic, sekonder devre ve sekonder koruma işlevlerini yerine getirir. Aynı zamanda kesici, ayırıcı ve tük ayırıcı kapasitesi bulunmaktadır.

Modüler Hücre Çeşitleri Nelerdir? 

Enerji dağılım sistemlerinde, orta gerilim hatlar için kullanılmakta olan modüler hücre sistemleri,  hücre tipleri olarak da ayrışmaktadır. 12 kV. Ve 36 kV aralığında kullanılan tipleri, özel projeler için geliştirilmiş sistemler olarak monte edilir. Yük ayırıcı, kesici enerji ölçü, ayrıcı gerilim ölçü ve bara yükseltme kapasitesi modelleri bulunur. Aynı zamanda kablo bağlama giriş ve çıkış sistemleriyle birlikte ayrıcı giriş ve çıkış, yük ayır ve sigortalı trafo koruma kapasitesi de sunacaktır. TEDAŞ MYD/ 95- 007.E ile ıec 62271-200 ve IEC 62271-105 standartlarına sahip sistemlerdir. Kesici çift ayırıcılı kuplaj ve yük ayrıcı enerji ölçü çeşitleriyle sistemin sorunsuz bir şekilde opsiyonel akıllı cihazlarla çalışmasını da sağlar. Anma baka akımı, anma dayanım akımı ve anma tepe dayanım akımı ile elektriksel özelliklere göre kurulumu yapılmaktadır. Panoya gelen gerilim denetimini tamamlayacak ve dağıtımın kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Hücre Modüler Sistemde Kullanılan Malzemeler Nelerdir? 

Bara bölgesinden ve anahtarlama bölgesinden oluşan hücre modüler sistemler, SF6 gazı ile dolu bir koruyucu içermektedir. Basınç değerinin kontrol altına alınmasını sağlayan anahtarlama bölgesi ile birlikte bara bölgesi, hücre biriminin dağılımının yapılmasını sağlamaktadır. Alçak gerilim bölgesi ve kablo bağlantı bölgesi sayesinde akım transformatörleri ile sigortalar kullanılmaktadır. Alçak gerilim ve orta gerilim hatlarını bara düzeneği ile düzenlemekte olan sistem, alçak gerilim bölmesi üzerinden uyarı lambaları, ampermetre ve voltmetre ile düzenlenmiştir. OG ve AG dağıtım merkezleri için ideal olan sistemler, geniş kullanım alanları bulunan modüler hücrelerle 36 kV üzerinden kullanılabilen sistemlerdir.

Hücre Modüler Avantajları Nelerdir? 

Armin elektrik, alçak gerilim ve orta gerilim sistemlerinin ihtiyaç duyulduğu alanlarda pano kurulumunun sağlanması ve güvenli elektrik kullanımını avantajlarıyla basınç boşaltma sisteminin kurulmasını sağlamaktadır. Hücre modüler avantajları;

  • Taşıma ve depolamada kolaylık sağlayan sistemlerdir.
  • Gerilim, frekans, arıza kaydı ve akım izlenebilirliğini oluşturmaktadır.
  • Kurulu sistemlerde kolay bir şekilde değişiklik yapılmasını sağlamaktadır.
  • Basınç boşaltma ile güvenli bir kullanım alanı oluşturmaktadır.
  • Kolay monte edilen sistemlerdir ve kısa sürede anında yerini alacaktır.
  • IED akıllı cihazlar ve SCADA sistemlerine uyumludur.
  • Maksimum kullanıcı güvenliğini sağlayacaktır.
  • Sağa ve sola genişleme yapabilir.
  • SF6 gazlı kesici ve vakumlu kesici sistemleriyle emniyetli kullanım için idealdir.

Modüler Hücre Sistemleri Kullanım Alanları Nerelerdir? 

Kullanım alanları özellikle OG ve AG olarak alçak ve orta dağıtım merkezlerinde kullanılan sistemlerdir. Bu alan oteller, alış veriş merkezleri, iş merkezleri ve trafo merkezleri olabilmektedir. Enerji üretiminin bulunduğu tesislerde kullanılan modüler hücre sistemleri enerji kesimi yaşanmaması gereken hava alanı, hastane ve acil durum noktalarında önemli bir role sahiptir.

Armin Elektrik Modüler Hücre Sistemleri Kurulumu 

Kolay montaj ve taşınabilir pano malzemeden yapılan sistemler, mühendisler ve teknikerler tarafından Armin elektrik güvencesiyle kurulmaktadır. Modüler hücreler şehir şebekeleri ve hatları için geliştirilmiş, OG ve AG dağıtım noktalarında, güvenli enerji kullanımının oluşturulmasını sağlamıştır. Enerji kesintilerinin yaşanmaması ve elektronik sistemlerin bozulmaması için ideal performans sunacaktır.