Üst Yapı İşleri

Herhangi bir kurum ya da herhangi bir alanda bulunan elektrik tesisatının, kullanım amacına göre üst yapı işleri sistem olarak bulunur.

 

Üst Yapı İşleri Nedir?

Üst yapı işleri genel olarak dağıtım, taşıma ve jeneratör sistemleri gibi çeşitli konular üzerinde yer edinen bir hizmettir.

  • Alanda bulunan kontrol sistemleri
  • Zayıf akım sistemleri
  • Kapalı devre sistemleri
  • Data ve telefon sistemleri gibi çeşitli üst yapı işlerinin  kontrolünde olması gereken yapılar, bu devre ile birlikte çalışır.

Üst yapı işlerinin aynı zamanda alt yapı işlerine göre daha görünür bir alanda olması gerekir. Tesisatta oluşabilecek herhangi bir problem de, direkt olarak müdahale edilmesi için görülür bir alanda olması önemlidir. Aynı zamanda kutulu ya da odalı bölümler içerisine de yerleştirilebilir.

 

Üst Yapı Çalışmaları Nelerdir?

Yeni bir kurumda ya da belirli bir tesisat sisteminin bulunduğu herhangi bir elektrik sistemi, üst yapı işleri hizmeti altında bulunur. Üst yapı işlerinin alanında yetkili kişi tarafından kontrol edilebilmesi ve oluşabilecek tehlikelere karşı gözlem yapılabilmesi için görünür bir alanda bulunması gerekir. Üst yapı çalışmaları, enerji nakil hatları, dağıtım merkezleri, trafo Merkez projeleri ve son olarak transformatör gibi güç skada merkezlerinin yer edindiği çalışmalarda bulunur. Burada yapılan çalışmalar altyapı işlerine göre oldukça farklı şekilde yer aldığı gibi farklı çalışma prensiplerini de bulundurur.

 

Üst Yapı İşleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Üst yapı işleri, elektrik devre tesisatının sürekli olarak çalışması gereken alanlar için kurulan bir sistemdir. Elektrik kesintisi yaşansa bile halen çalışmaya devam edebilecek devre sistemleri, günümüzde özellikle hastane, otel, rezidans, AVM gibi çeşitli iş alanlarında kullanılır. Buralarda yaşanabilecek elektrik kesintileri, insan sağlığı ve insan yaşantısı açısından oldukça etkili olduğu için üst yapı işlerinin sıklıkla tercih edildiği alanlardır.

  • Nitelikli özel bir binalar,
  • Paratoner,
  • Çevre aydınlatma sistemleri,
  • Enerji dağıtımı ve endüstriyel sektörlerde kullanılan çeşitli mekanizmalarda üst yapı işleri için tercih edilen yapılardır.

 

Üst Yapı İşlerinde  İş Sağlığı Ve Güvenliği

Üst yapı işleri, enerji dağıtım sistemleri içerisinde gerçekleşir. Bu yapı işlerine başlamadan önce alandaki tesisat sistemlerinin belirlenip, kontrol edilmesi gerekir. Yapı alanında oluşabilecek herhangi bir enerji nakil hattının yeterli güvenlik mesafesinin olmaması adına, güvenlik tedbirleri alınarak çalışmalara başlanmalıdır. Güvenlik mesafesinin belirlendiği gibi nakil hatlarında oluşabilecek iletken tellerin rüzgârdaki salınımının da hesaba katılması ile birlikte güvenlik tedbiri alınmalıdır. Enerji nakil hatlarında yeterli güvenlik seviyesi istenilen düzeyde alınmadığı takdirde bu yapı alanında uzaklaşılması ve hatta direkt olarak hatların kesilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmalıdır. Üst yapı işleri, elektrik devre tesisat sistemleri ile birlikte bağlantıda olduğu için alandaki tedbirler alınarak gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

 

Üst Yapı İşleri Nerelere Kurulur?

Üst yapı işleri, alanında yetkili bir kişinin müdahale etmesi adına, görünür alanlara kurulur. Alt yapı işleri, genel olarak yer altındaki çalışma prensibine dayanıklı olarak bulunur. Fakat üst yapı işleri hastane, otel, konut ya da bunun gibi elektrik kesintisinin yaşandığı durumda bile halen çalışma gösterebilmesi için görünür bir alanda bulunması gerekir. Aynı zamanda kişilerin üzerinde projeler deneyebilmesi ve direkt olarak müdahale edebilmesi için görünür bir oda içerisinde yer almalıdır. Üst yapı işleri, genel olarak bodrum katlarına ya da bu sisteme özgü olarak tasarlanmış kapalı alanlar içerisine kurulur.

 

Üst Yapı İşleri Hangi Alanlarda Tercih Edilir?

Üst yapı işleri, birçok alanda tercih edilir ve kurulumuna göre belirli çalışma prensipleri bulunur. Topraklama tesisatı, dahili ve harici olarak bulunan aydınlatma tesisatları, kablo kanal sistemleri, alçak gerilim dağıtım tesisatı, kompanzasyon tesisatı, harmonik filtrasyon sistemleri ve pano sistemleri gibi çeşitli kusursuz çalışma performansı gösteren sistemler, üst yapı işleri ile birlikte yer edinir. Üst yapı işlemleri, bir mekanizma içerisinde bulunur. Burada birçok kablo, birçok iletken yer edilir. Bu iletkenlerin donanımlı bir şekilde çalışması gerekir. Bu sebeple görülür bir alanda ve belirli bir yetkilinin kontrolünde olması gerekir. Üst yapı işleri, alanında tecrübesiz bir kişi tarafından kontrol edilmesi gereken yapı mekanizması değildir. Bu sebeple herhangi bir tehlike olmaması için sistemden anlayan bir kişinin müdahale etmesi gerekir.